PRINCE2® 2017 Practitioner + exam

 • Místo konání

 • Region:
  Praha
 • Adresa:
  Bělehradská 347/54, Praha 2
 • Termín

 • Termín zahájení:
  20.2.2020
 • Doba trvání:
  2 dny
 • Cena *

 • Cena:
  20890 Kč + 21% DPH
 • Popis ceny:
  20890 Kč / 849 EUR

Popis kurzu PRINCE2® 2017 Practitioner + exam

Popis kurzu

Metodika PRINCE2™ je mezinárodně uznávané pojetí projektového řízení z pohledu "best practice", a to jak ve veřejném, tak i v soukromém sektoru.
Přípravné školení k získání osvědčení poskytuje příležitost pro uplatnění teoretických poznatků získaných prostřednictvím metodického kurzu PRINCE2™ na skutečné případy z praxe.Součástí tohoto kurzu je osvědčení o absolvování.


PRINCE2® and ITIL® are registered trade marks of AXELOS Limited, used under permission of AXELOS Limited. All rights reserved.


PRINCE2® (Projects In Controlled Environments) is a process-based methodology that provides the essentials for project management.
PRINCE2® is widely used internationally and is the de-facto project management standard for public projects in the UK.
It is a generic best practice tool that can be tailored to the needs of any organisation and can be used for the management of projects of any type and scale. Learn more about PRINCE2®.


The PRINCE2 Practitioner Level provides sufficient knowledge and understanding in order to apply and tailor the method in a range of different project environments and scenarios.With PRINCE2 Practitioner you get sufficient knowledge and understanding of the PRINCE2 method. This certification is suitable for anyone managing projects, either as part of a formal project management function or a role in which project management is an essential part of day-to-day work. PRINCE2 Practitioner certification provides a confirmation that you have sufficient knowledge and understanding to apply and tailor the method in a range of different project environments and scenarios.


PRINCE2® and ITIL® are registered trade marks of AXELOS Limited, used under permission of AXELOS Limited. All rights reserved.

Určeno pro

 • This course is intended for any organization or individual seeing the need for a controlled approach to managing its projects; it is especially suitable for Project Managers, Project Support, Team Members and managers from any discipline who are responsible for assuring project success

 • Senior managers who wish to understand how decision-support information is created and passed to appropriate managers

 • Individuals seeking the Practitioner examination

Obsah kurzu

PRINCE2® benefits • Effective communication - the method is widely recognised and understood, providing a common vocabulary for all those involved in a project

 • Explicit recognition of project responsibilities - participants understand each other's roles and needs and there is a defined structure for accountability, delegation, authority and communication

 • Compatibility with other qualifications – PRINCE2 provides the technical structure of the framework for the project, which will complement the softer skills learnt on other qualifications

 • Adaptable to business and project needs – PRINCE2 is applicable to all types of projects of any size/type/sector and can be tailored to meet organisation or industry-specific requirements.

 • It is a best practice, so you select a proven solution


Available certifications


When you complete this training, you can register for the following certification/s.


See more info PRINCE2® 2017 Practitioner


The following certifications are included in the price of training session.


Předpoklady

Attendees should have knowledge of PRINCE2 equivalent to the PRINCE2 Foundation level. In order to sit the PRINCE2 Practitioner examination candidate must provide proof of having passed one of the following: PRINCE2 Foundation, PMP, CAPM, IPMA A - D.

Studijní materiály

V angličtině
Objednat účast na kurzu - PRINCE2® 2017 Practitioner + exam
Máte-li dotaz kontaktujte dodavatele kurzu.
Jméno:
Společnost:
Pozice ve firmě:
Text:
Počet účastníků (číslo):
E-mail:
Telefon:
Ulice:
Město:
IČ:
PSČ:
DIČ:
Kontrola proti spamu. Kolik je čtyři a jedna ? Součet zapište číslicemi.

Vyplněním formuláře poskytuji správci webu společnosti IVITERA a.s., Kafkova 16, 160 00 Praha, souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu za účelem zaslání vyžádané informace o nabídce vzdělávacích akcí společností IVITERA a.s. a pro zpřístupnění těchto údajů k zaslání vyžádané informace vhodným vzdělávacím společnostem. To vše v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé. Souhlas může být kdykoli odvolán.

Správce prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami

*Objednávka kurzu či žádost o více informací je zaslána přímo dodavateli vzdělávání. Ceny kurzů bez slev na EduCity jsou stejné jako u dodavatelů. Uplatnění slev u LAST MINUTE a Akčních kurzů pouze při objednání přes EduCity.