Containers, Kubernetes, and Red Hat OpenShift Administration I

  • Místo konání

  • Region:
    Praha
  • Adresa:

Popis kurzu Containers, Kubernetes, and Red Hat OpenShift Administration I

Introduction to building and managing docker containers for deployment on a Kubernetes cluster Containers, Kubernetes, and Red Hat OpenShift Administration I (DO285) helps you build core knowledge and skills in managing containers through hands-on experience with Docker, Kubernetes, and the Red Hat® OpenShift® Container Platform. This course is based on Red Hat OpenShift Container Platform 3.9 and Red Hat® Enterprise Linux® 7.5. DO285 combines the content from Introduction to Containers, Kubernetes, and Red Hat OpenShift (DO180) and Red Hat OpenShift Administration I (DO280). Through an introduction to Docker, Kubernetes, and Red Hat OpenShift Platform, this course helps you understand one of the key tenets of the DevOps movement: continuous integration and continuous deployment. Containers have become a key technology for the configuration and deployment of applications and microservices. Kubernetes is a container orchestration platform that provides foundational services in Red Hat OpenShift Container Platform, which allows enterprises to manage container deployments and scale their applications using Kubernetes. In addition to gaining an understanding of these tools, you will build core administration skills through the installation, configuration, and management of an OpenShift cluster.
Objednat účast na kurzu - Containers, Kubernetes, and Red Hat OpenShift Administration I
Máte-li dotaz kontaktujte dodavatele kurzu.
Jméno:
Společnost:
Pozice ve firmě:
Text:
Počet účastníků (číslo):
E-mail:
Telefon:
Ulice:
Město:
IČ:
PSČ:
DIČ:
Kontrola proti spamu. Kolik je deset a sedm ? Součet zapište číslicemi.

Vyplněním formuláře poskytuji správci webu společnosti IVITERA a.s., Kafkova 16, 160 00 Praha, souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu za účelem zaslání vyžádané informace o nabídce vzdělávacích akcí společností IVITERA a.s. a pro zpřístupnění těchto údajů k zaslání vyžádané informace vhodným vzdělávacím společnostem. To vše v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé. Souhlas může být kdykoli odvolán.

Správce prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami

*Objednávka kurzu či žádost o více informací je zaslána přímo dodavateli vzdělávání. Ceny kurzů bez slev na EduCity jsou stejné jako u dodavatelů. Uplatnění slev u LAST MINUTE a Akčních kurzů pouze při objednání přes EduCity.