PRINCE2® 2017 Foundation + exam and retake

 • Místo konání

 • Region:
  Bratislava
 • Adresa:
  Bratislava
 • Termín

 • Termín zahájení:
  9.12.2019
 • Doba trvání:
  3 dny
 • Cena *

 • Cena:
  20990 Kč + 21% DPH
 • Popis ceny:
  20990 Kč / 859 EUR

Popis kurzu PRINCE2® 2017 Foundation + exam and retake

Popis kurzu

Metodika PRINCE2™ je mezinárodně uznávané pojetí projektového řízení z pohledu "best practice", a to jak ve veřejném, tak i v soukromém sektoru. Tento kurz se zabývá řízeným přístupem PRINCE2 k vedení projektů a je kombinací vstupů a praktických ukázek, které zprostředkovávají teorii a praktické uplatnění principů této metodiky. Součástí PRINCE2 Foundation je osvědčení o absolvování kurzu.


Úroveň PRINCE2 Foundation poskytuje úvod do metodiky a termínů PRINCE2.


Certifikace Foundation je také předpokladem pro Practitioner certifikaci.


PRINCE2® and ITIL® are registered trade marks of AXELOS Limited, used under permission of AXELOS Limited. All rights reserved.


PRINCE2® (Projects In Controlled Environments) is a process-based methodology that provides the essentials for project management.
PRINCE2® is widely used internationally and is the de-facto project management standard for public projects in the UK.
It is a generic best practice tool that can be tailored to the needs of any organisation and can be used for the management of projects of any type and scale. Learn more about PRINCE2®.The PRINCE2 Foundation Level provides an introduction to the PRINCE2 methodology and terms.With PRINCE2 Foundation you get an introduction to the PRINCE2 method. It is designed to provide you with sufficient knowledge and understanding, to the PRINCE2 method well enough to be able to work effectively with, or as a member of, a project management team working within an environment supporting PRINCE2. The Foundation certification is also a prerequisite for the Practitioner certification.


PRINCE2® and ITIL® are registered trade marks of AXELOS Limited, used under permission of AXELOS Limited. All rights reserved.

Určeno pro


The PRINCE2® Foundation Certification is suitable for individuals who want to demonstrate they have sufficient understanding of the PRINCE2 methodology and can work effectively as part of a team or with a project management team within a PRINCE2 supporting environment.
The PRINCE2 Foundation Certificate is also a pre-requisite for individuals wishing to achieve the PRINCE2 Practitioner or the PRINCE2 Agile® certification.

Obsah kurzu

Using PRINCE2 provides you with greater control of resources, and the ability to manage business and project risk more effectively. This will benefit:


 • Individuals seeking leading project management skills and greater employment prospects

 • Project managers

 • Directors/executives (senior responsible owners) of projects

 • Organisations

For individuals, PRINCE2 certification is an invaluable asset to your career as it increases employment prospects and helps you do your job more effectively.What you receive during the course: • PRINCE2 Foundation training materials in paper form

 • Trial exams: questions + answers

 • Notebook

 • Pen

 • Sticks


Available certifications


When you complete this training, you can register for the following certification/s.


See more info PRINCE2® 2017 Foundation + Retake


The following certifications are included in the price of training session.


Předpoklady

There is no mandatory qualification mentioned. But, it is suggested that you be involved in a project management environment for at least two years before taking this certification.

Studijní materiály

V angličtině
Objednat účast na kurzu - PRINCE2® 2017 Foundation + exam and retake
Máte-li dotaz kontaktujte dodavatele kurzu.
Jméno:
Společnost:
Pozice ve firmě:
Text:
Počet účastníků (číslo):
E-mail:
Telefon:
Tato objednávka se Vám přičte do klubu Educity
Pokud ještě nemáte klubovou kartu, zaregistrujte se zde a kartu Vám zašleme zdarma.
Číslo Vaší klubové karty:
  
Ulice:
Město:
IČ:
PSČ:
DIČ:
Kontrola proti spamu. Kolik je devět a jedna ? Součet zapište číslicemi.

Vyplněním formuláře poskytuji správci webu společnosti IVITERA a.s., Kafkova 16, 160 00 Praha, souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu za účelem zaslání vyžádané informace o nabídce vzdělávacích akcí společností IVITERA a.s. a pro zpřístupnění těchto údajů k zaslání vyžádané informace vhodným vzdělávacím společnostem. To vše v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé. Souhlas může být kdykoli odvolán.

Správce prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami

*Objednávka kurzu či žádost o více informací je zaslána přímo dodavateli vzdělávání. Ceny kurzů bez slev na EduCity jsou stejné jako u dodavatelů. Uplatnění slev u LAST MINUTE a Akčních kurzů pouze při objednání přes EduCity.