DB2 11.1 Quickstart for Experienced Relational DBAs

 • Dodavatel

  Profil firmy na EduCity:
 • Akce

 • Typ akce:
  kurz
 • Vedeno v jazyce:
  slovensky
 • ID akce:
  3783955
 • Místo konání

 • Region:
  Bratislava
 • Adresa:

Popis kurzu DB2 11.1 Quickstart for Experienced Relational DBAs

This course teaches you to perform, basic and advanced, database administrative tasks using Db2 11.1. These tasks include creating and populating databases and implementing a logical design to support recovery requirements. The access strategies selected by the Db2 Optimizer will be examined using the Db2 Explain tools. Various diagnostic methods will be presented, including using various db2pd command options. Students will learn how to implement automatic archival for database logs and how to plan a redirected database restore to relocate either selected table spaces or an entire database. The REBUILD option of RESTORE, which can build a database copy with a subset of the tablespaces, will be discussed. We will also cover using the TRANSPORT option of RESTORE to copy schemas of objects between two Db2 databases. The selection of indexes to improve application performance and the use of SQL statements to track database performance and health will be covered. This course provides a quick start to Db2 database administration skills for experienced relational Database Administrators (DBA). The lab demonstrations are performed using DB2 LUW 11.1 for Linux. For some lab tasks, students will have the option to complete the task using a DB2 command line processor, or using the graphical interface provided by IBM Data Server Manager.
Objednat účast na kurzu - DB2 11.1 Quickstart for Experienced Relational DBAs
Máte-li dotaz kontaktujte dodavatele kurzu.
Jméno:
Společnost:
Pozice ve firmě:
Text:
Počet účastníků (číslo):
E-mail:
Telefon:
Ulice:
Město:
IČ:
PSČ:
DIČ:
Kontrola proti spamu. Kolik je čtyři a pět ? Součet zapište číslicemi.

Vyplněním formuláře poskytuji správci webu společnosti IVITERA a.s., Kafkova 16, 160 00 Praha, souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu za účelem zaslání vyžádané informace o nabídce vzdělávacích akcí společností IVITERA a.s. a pro zpřístupnění těchto údajů k zaslání vyžádané informace vhodným vzdělávacím společnostem. To vše v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé. Souhlas může být kdykoli odvolán.

Správce prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami

*Objednávka kurzu či žádost o více informací je zaslána přímo dodavateli vzdělávání. Ceny kurzů bez slev na EduCity jsou stejné jako u dodavatelů. Uplatnění slev u LAST MINUTE a Akčních kurzů pouze při objednání přes EduCity.